21 Ocak 2010 Perşembe

Anlamadığım bir şey var

Bu ülke tarihinde yapılan darbelerin hangi tezgahlar sonucu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğini bilen ve askerin sadece kışlada yönetim yetkisi olması gerektiğine inanan biri olarak, gerçekten kafama takılan bir mevzu var. Son iki senede, ayışığı, sarıkız,kafes en son da balyoz olmak üzere bir çok darbe planı iddiası ortaya atıldı. Dahası bu planların kiminin deniz kuvvetlerinde, kiminin hava kuvvetlerinde, kimininse ordu komutanlıklarında planlandığı iddia ediliyor. Benim anlamadığım eğer mesele AKP'yi iktidardan indirmek ise ve darbeleri hazırladığı iddia edilen birimlere bakıldığında bu konuda ordunun üst düzeyinde genel bir mutabakat söz konusuysa, neden 4 farklı plan hazırlanıyor? Her kafadan ses çıkması mantıksız değil mi? Özellikle de Türk ordusu gibi emir komuta zincirinin en üst önem arzettiği bir yerde.

Yoksa bu Utah kaynaklı ihbarlara dayanılarak hazırlanan darbe planları, gerçekte Türk Silahlı Kuvvetlerinin, yer yüzündeki her ordu gibi, hazırlık yapmak için tatbikat olarak planladığı olası felaket senaryoları mı? Hani tıpkı geçtiğimiz yıllarda Anayasa mahkemesi başkanın suikast sonucu öldürülmesi üzerine yaşanacakları konu alan Hudson Düşünce Kuruluşunda hazırlananlar gibi.

Kişisel kanaatim Türkiye'de konjonktür gereği artık darbeye imkan olmadığıdır. Tarih tekerrürden ibaretse ve bu ülkede gerçekleşen tüm darbelerde Amerika'nın parmağı varsa, Amerika neden kendisine tam bağlı bir hükümeti iktidardan düşürmek istesin? "Don't sweep him in to drain,use him" imkanı varken, bu saçmalık olmaz mı? Hele ki AKP'nin oylarında ciddi bir düşüş olduğunu gözlemleyerek, Sarıgül'ü piyasaya sürdüğü bir ortamda. Ama bakın buraya yazıyorum; eğer AKP seçimle gidip, yerine CHP-MHP koalisyonu gelir ve Amerikan'ın tekerine çomak sokmaya kalkarsa(pek sanmıyorum ya ama yine de AKP'den biraz daha milli davranırlar herhalde), o zaman tıpkı 80 öncesi sağ-sol çatışması gibi dağdan sokağa inen gerçek anlamda bir türk-kürt çatışması ve akabinde yönetime el koyan ya da post modern darbe yapanlarla karşılaşabiliriz.

Hiç yorum yok: